تبلیغات
فوتو گالری : تصاویر برتر دنیا - عکس های زیبا از قرقاول
فوتو گالری : تصاویر برتر دنیا
از ما بازدید كنید، به نفع خودتونه!

 

قرقاول

قرقاول دورگه بالغ

قرقاول پرنده‌ای است که به خاطر داشتن دم بلند و راه رفتن باشکوهش از سایر ماکیان متمایز می‌شود. این پرنده یکی از عجیب‌ترین پرندگان جهان است.

 این پرنده در زبان فارسی اسامی متعددی داشته وعلاوه بر قرقاول كه متداول ترین نام پرنده می باشد به آن تورنگ، تیرنگ، تذرو ، تذرج و خروس صحرایی نیز می گویند.

 

قرقاول بالغ

قرقاول بالغ

 این پرنده یکی از عجیب‌ترین پرندگان جهان است. در ۲ یا۳ هفته اول زندگی یک جفت پنجه روی هر بال این پرنده وجود دارد. قرقاول‎ها روی درختان زندگی می‌کنند و انواع بالغ از برگ‎های درختان، حشرات، تمشک، دانه‌ها و میوه‎های جنگلی تغذیه می‎کنند و افزایش و کاهش میوه‌های جنگلی و حشرات در جمعیت این پرنده موثر است. پس از خوردن یک غذای کامل، وزن آن‎ها آن‎قدر سنگین می‌شود، که پرواز برایشان بسیار دشوار می‌شود. قرقاول را در زبان انگلیسی Pheasant ودر زبان فرانسوی Faisan ودر زبان عربی « الفزان» و « طائر التدرج » گویند، این پرنده در زبان فارسی اسامی متعددی داشته وعلاوه بر قرقاول كه متداول ترین نام پرنده می باشد به آن تورنگ، تیرنگ، تذرو ، تذرج و خروس صحرایی نیز می گویند. این پرنده هنگام احساس خطر معمولاً پرواز نمی کند ، بلکه به سرعت می دود و پنهان می شود. پروازش پرتوان و آغاز آن پرسر و صداست. در ارتفاع کم پرواز می کند و مدت پروازش معمولاً کوتاه است.

زیستگاه این پرنده در جنگل‎های مرطوب، بوته‌زارهای تمشک و درختان پهن‌برگ یا خزان‌کننده‌است که در زیر بوته‌های آن‎ها آشیانه می‌کند

جنس نرو ماده این پرنده کاملا با هم تفاوت دارندو رنگ پر آنها برحسب زیرگونه جنس و سن تغییر می‌کند. نرهای بالغ پروبال رنگین و پر زرق و برق و دمی دراز تر و سر و گردن آنها به رنگ سبز تیره براق است. در قرقاول‌های ماده رنگ پرها نخودی تیره با لکه‌های قهوه‌ای زیاد به رنگ محیط اطراف است که باعث می‌شود در دوران طولانی خوابیدن روی تخم‌ها و زمان پرورش جوجه‌ها از دید دشمنان پنهان بماند. در جنس نر سروگردن غالبا به قرقاولهای نابالغ از لحاظ دم شبیه به کبک و دارای دمهای کوتاه هستند و از این لحاظ بایستی آنها را با کبک‌ها حتی زمانی که همراه قرقاولهای بالغ دیده می‌شوند تشخیص داد.


این پرنده سالانه ‪ ۱۲‬تخم در اواسط اردیبهشت ماه به جا می‌گذارد و مدت نشستن روی تخم‎ها نیز حدود ‪۲۰‬ روز است.
طبقه بندی: عكس پرندگان، 
برچسب ها: قرقاول، قرقاول دو رگه لهستان، پرنده، تذرو، تورنگ، خروس صحرائی، عجیب ترین پرنده جهان، گالری عکس پرندگان،  


نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 26 آذر 1388 توسط hamsafar